Вода — новий дефіцит в Україні

Вода — новий дефіцит в Україні

В Україні катастрофічна ситуація із якістю питної води. 9 мільйонів сільських жителів змушені пити воду, насичену нітратами, забруднену відходами хімічної промисловості, побутовими стоками. Експерти зазначають, що сьогодні потрібні кардинальні зміни в державній політиці щодо забезпечення водою уже не тільки засушливих регіонів, а й центру, півночі та навіть заходу України.

Україна входить до двадцятки лідерів антирейтингу із забруднення води. Якщо в містах цю проблему більш-менш намагаються розв’язувати, то в селах — це одна з найболючіших тем. Дві третини сільських жителів не мають водогону, а користуються водою з криниць і копанок завглибшки 1,5–6 метрів. Дуже часто ця рідина має значне відхилення від норми.

«Більшість сільських водогонів збудовані та прокладені ще за радянських часів так званим господарським способом. Зараз усі вони перебувають на балансі сільських і селищних рад. Коштів на утримання систем водопостачання, на їх поточний і капітальний ремонт бракує. Тому водопостачання відбувається з перебоями. І СЕС постійно зауважує, що вода не відповідає санітарним нормам», —зазначив начальник Українського об’єднання сільського комунального господарства «Укрсількомунгосп» Володимир Хоменко.

За словами експерта, забруднена питна вода — це проблема не одного села, а цілої країни. Тому й вирішувати екологічні питання потрібно на загальнодержавному рівні. Фахівці мають конкретні пропозиції: по-перше, потрібно почати розбудову центрального водопостачання в селах. По-друге, створити умови для інвесторів, які б бажали вкласти гроші в українське село.