В Європарламенті вже оцінили роботу партії «ЗАСТУП», — Володимир Хоменко

ramdisk-crop_108938784_KlNwYc3

Брюссель вкотре став майданчиком для обговорення нагальних питань. Цього разу — аграрних. Адже там нещодавно відбулася міжнародна конференція «Європейський аграрний діалог», ініційована партією «Всеукраїнське аграрне об’єднання «ЗАСТУП» як єдиним захисником українських аграріїв у Європі. У заході взяли участь депутати Європарламенту, представники аграрних асоціацій країн ЄС. Один із лідерів «ЗАСТУПу» Володимир Хоменко розповів, про що домовилися фахівці, успішний досвід яких країн допоможе реформувати вітчизняний агросектор і про те, чи звернула Європа увагу на Україну як потужну аграрну державу.

Володимире Миколайовичу, як, на вашу думку, пройшла конференція у Брюсселі? Що встигли обговорити із європейськими колегами?

Європейський шлях є болючим питанням для українського суспільства. Аграрії не розуміють плюсів відкритого європейського ринку й бояться конкуренції, а селяни занепокоєні, що їм заборонять подвірний забій худоби, що їм не дозволять реалізовувати молоко тощо. Зрозумілим є одне: основа європейських цінностей — це якість життя. Тобто насамперед від входження до Європи виграє український споживач. А захищати селян та аграріїв комусь потрібно. Партія «ЗАСТУП» бачить це у трьох складниках. По-перше, необхідно використати позитивний досвід країн Європи. По-друге, потрібно підготувати ринок сільгосппродукції України до високих європейських стандартів. По-третє, варто відверто сказати Європі: ми не готові жертвувати українським селом і хліборобом, це для нас більше, ніж просто територія, на якій вирощується аграрна продукція. Село для України — це основа національної культури й фундамент ментальності. До підписання економічної частини є майже рік, тому потрібна велика аналітична та просвітницька робота й широке обговорення. Для цього ми й розпочали «Європейський аграрний діалог».

Чи вдалося поспілкуватися безпосередньо із представниками агроринку Європи?

Ми зустрілися із головою Європейської спілки аграріїв «Copa-Cogeca». Ця організація об’єднала 13 млн фермерів і 38 сільгоспкооперативів. Її представники запевнили нас, що готові допомагати українським фермерам у адаптації вітчизняної сільгосппродукції до стандартів ЄС. Дуже корисним було спілкування з польськими партнерами. Вони зазначили, що в Польщі є кооперативні банки, котрі забезпечують доступність капіталу для агробізнесу. Тобто це той досвід, який ми можемо втілити життя в Україні. І партія «ЗАСТУП» буде домагатися, щоб і українські селяни одержали доступ до дешевих і довгострокових кредитів.

«ЗАСТУП» неодноразово зауважував, що буде спиратися у своїй діяльності на досвід «Польської селянської партії». У вас була зустріч із представником цієї політсили. Про що вдалося поговорити?

Анджей Грибж зауважив, що поява партії «ЗАСТУП», котра стала на захист українських фермерів і селян, є добрим знаком для відродження агросектора та сільських територій. Він зазначив, що проведення відповідних реформ, створення комфортних умов для життя людей і грамотне аграрне лобі стали підставою для повернення поляків із міста в село. Тепер 38% населення Польщі живуть у сільській місцевості. Також він підкреслив ефективність сімейних агровиробництв у Польщі й зазначив, що їхній статус прописано навіть у Конституції. Ми вважаємо, що це може бути реалізовано і в Україні.

Досвід яких країн може запозичити Україна задля реформування аграрного сектора?

Нам сподобалася модель, яку запровадила Литва в реформуванні місцевого самоврядування. Спочатку тамтешні політики вирішили, що треба надати більше влади селам. Але справи не пішли. Тоді більше повноважень надали районам, бо зрозуміли, що, насамперед, має бути конкурентне середовище. Коли вони врахували свої литовські особливості, то побачили, що від управління громадами залежать і їхні прибутки. Я вважаю, що ця методика розподілу коштів між бюджетами різних рівнів може продемонструвати добрі результати й у нас. «ЗАСТУП» може організувати обговорення цього проекту на рівні громад і лобіювати їхню позицію на державному рівні.

Чи можна зробити висновок, що Європа звернула увагу на Україну як аграрну державу?

Ми відчуваємо підтримку з боку Європи через війну на Сході України. Але наші європейські партнери кажуть, що рух має бути двостороннім: необхідно лобіювати інтереси України — не тільки на рівні держави, але й серед асоціацій, політичних сил, котрі готові бути захисниками інтересів нашої держави, зокрема, і в агросекторі. Європейські колеги зазначили, що головне, «аби контакти переросли в контракти». І ми переконані, що саме так і станеться. Адже зацікавленість Україною величезна, бо всі розуміють що в нашої країни величезний аграрний потенціал.

facebook Simple twitter2 youtube_2
ВІДЕО
Фотогалерея
«Затишна Оселя»

Програма допомоги переселенцям (біженцям) «Затишна Оселя». «Затишна Оселя»

Газета “Заступ”

Газета ЗАСТУП №3 від 26.08.2014 р.

Календар
Січень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Гру    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031